El Quesir er en fiskerby 100 km nord for Marsa Alam ved Det Røde Hav kyst i det østlige Egypten. El Quesir er en af de få byer på det Røde Hav med en slags historie. Det var en afgørende havn for varer fra Fjernøsten (silke, krydderier), der fik transporteret med campingvogne til Nilen. På den måde campingvogne bragt tilbage pilgrimme og hvede at sende dem til den arabiske halvø.
I dag er byen af omkring 18.000 mennesker er omgivet af koraller rebet strande og hoteller. Dette er sandsynligvis de tidlige stadier af denne kyst bliver en anden Sharm. Det er stadig bevaret sin charme med de lokale, og hotellerne er upåklagelig.
Højskole i udlandet: en unik måde at lære og opleve verden på
At tage på højskole i udlandet er en fantastisk mulighed for at kombinere læring, personlig udvikling og kulturelle oplevelser. Uanset om du interesserer dig for