Din Rejseguide er reklamefinansieret, og alt hvad du læser på denne side skal betragtes som reklame.

Hvad skal man se på færøerne

Seværdigheder på Færøerne – Gásadalur, Mykines og Tórshavn

Færøerne · 18 øer i Nordatlanten

Rigsfællesskab
Danmark
Antal øer
18
Hovedstad
Tórshavn
Hovedattraktioner
Kan nås på 4–5 dage
Kendt for
Fuglefjelde og bygder med græstage

Tallene stammer fra guidens egen tekst. Afstandene på kortet er målt i luftlinje fra midten.

Færøerne er 18 øer midt i Nordatlanten mellem Norge, Island og Skotland, og seværdighederne her er næsten alle sammen landskab: lodrette fuglefjelde, vandfald der falder direkte i havet, og bygder med græstage klemt inde mellem fjeld og fjord. Øgruppen er lille nok til, at hovedattraktionerne kan nås på fire-fem dage fra Tórshavn, og tunneller under havet binder de vigtigste øer sammen, så bilen kan køre næsten overalt. Til gengæld skifter vejret hurtigt, og det er ofte det, der afgør, hvad man når at se.

Hvad skal man se på Færøerne – kort overblik

  • Gásadalur og Múlafossur – vandfaldet, der styrter ud over klippekanten i havet
  • Sørvágsvatn og Trælanípa – søen, der set fra klippen ser ud til at svæve over havet
  • Mykines – den vestligste ø med Færøernes største lundekoloni
  • Tórshavn – Tinganes, Skansin og en af verdens mindste hovedstæder
  • Kirkjubøur – bispesædet med katedralruin og et af verdens ældste beboede træhuse
  • Saksun og Tjørnuvík – de to mest fotograferede bygder på Streymoy
  • Vestmanna-klinterne – bådtur ind under fuglefjeldene
  • Kalsoy og Kallur – fyrtårnsvandringen på den smalle nordø

1Gásadalur, Múlafossur og Drangarnir

Múlafossur falder lodret i havetTunnelen bygget i 2000-talletDen gamle poststi kan gås fra BøurDrangarnir kræver guide

Bygden Gásadalur på Vágar er Færøernes mest fotograferede motiv. Vandfaldet Múlafossur løber gennem bygden og falder derefter lodret ud over klinten i havet, med de grønne fjelde som baggrund. Motivet er så velkendt, at det pynter på det meste af markedsføringen af øerne.

Indtil tunnelen gennem fjeldet blev bygget i 2000-tallet, lå bygden reelt afskåret: posten blev båret over bjergpasset til fods, og forsyninger kom ind med båd. Den gamle poststi kan stadig gås fra Bøur, og turen er en af de smukkeste på øen. Fra kysten ved Bøur ses klippeøen Tindhólmur med sine fem takker og klippesøjlerne Drangarnir – vandreturen derud går over privat jord og kræver guide.

2Sørvágsvatn, Trælanípa og Bøsdalafossur

Færøernes størsteOver havet godt 30 mVandring ca. 1 time hver vejAdgang over privat jord, mod betaling

Færøernes største sø hedder Sørvágsvatn eller Leitisvatn, alt efter hvem man spørger – navnestriden er lokal og gammel. Søen ligger kun godt tredive meter over havet, men fra klippen Trælanípa ved dens sydende opstår den optiske illusion, der har gjort stedet berømt: søen ser ud til at ligge højt oppe over Atlanterhavet.

Vandringen fra Miðvágur tager omkring en time hver vej og er let, men den går over privat jord, hvor lodsejerne opkræver adgang. Længst ude falder søens vand ud over kanten i Bøsdalafossur – et af de få steder i verden, hvor en sø tømmer sig direkte i havet.

3Mykines og lunderne

Vestligst af de 18 øerLunder maj til sidst på sommerenAdgang færge fra Sørvágur eller helikopterI ynglesæsonen begrænset antal besøgende

Mykines er den vestligste af de 18 øer og det bedste sted at komme tæt på lunder, som færingerne kalder søpapegøjer. Fuglene yngler i tusindvis i skrænterne fra maj til sidst på sommeren, og vandreruten går fra bygden ud til holmen Mykineshólmur, forbi et fyr fra begyndelsen af 1900-tallet.

Øen nås med færge fra Sørvágur eller med helikopter, og begge dele aflyses, når havet eller vinden er for hård – regn med at kunne blive hængende et døgn. Adgangen er reguleret i ynglesæsonen med et begrænset antal besøgende og en afgift til vedligehold af stien.

4Tórshavn, Tinganes og Skansin

Tinganes tingsted siden vikingetidenSkansin anlagt 1580Fra besættelsen britiske kanonerNordens Hus fra 1983

Hovedstaden er en af verdens mindste og kan gås igennem på en formiddag. Kernen er Tinganes, den smalle klippehalvø i havnen, hvor Løgtinget har mødtes siden vikingetiden; i dag ligger landsstyrets kontorer i de røde træhuse med græstag, og man går frit mellem dem.

Lidt nord for havnen ligger Skansin, en fæstning anlagt i 1580 af Magnus Heinason som værn mod sørøvere. Under Anden Verdenskrig var Færøerne besat af briterne, mens Danmark var besat af Tyskland, og de britiske kanoner står der endnu. Ellers rummer byen Nordens Hus fra 1983, nationalmuseet i Hoyvík og et af Nordatlantens bedre restaurantmiljøer.

5Kirkjubøur – det historiske centrum

Magnuskatedralen påbegyndt ca. år 1300Ólavskirkjan fra 1100-talletKirkjubøargarður samme slægt siden midten af 1500-talletKatedralen aldrig gjort færdig

Kirkjubøur syd for Tórshavn var bispesæde i middelalderen og er stedet, hvor færøsk historie er tættest. Magnuskatedralen blev påbegyndt omkring år 1300 og aldrig gjort færdig; murene står i dag som ruin. Ved siden af ligger Ólavskirkjan fra 1100-tallet, som stadig bruges til gudstjenester.

Bondegården Kirkjubøargarður med den gamle røgstue regnes for et af verdens ældste stadig beboede træhuse, og samme slægt har boet på gården siden midten af 1500-tallet. Dele af huset er museum, mens resten stadig er privat bolig.

6Saksun og Tjørnuvík

Saksuns lagune lukket af en stormDúvugarðar indrettet som museumTjørnuvík sort sandstrandUd for kysten Risin og Kellingin

De to bygder i Streymoys nordende er de klassiske stop på en køretur. Saksun ligger i en gryde af fjelde omkring en lagune, der oprindeligt var naturhavn, indtil en storm lukkede indløbet med sand. Gården Dúvugarðar er indrettet som museum, og lagunen kan gås rundt ved lavvande – men tidevandet vender hurtigt.

Tjørnuvík på nordkysten har en sort sandstrand og kig ud til klippesøjlerne Risin og Kellingin, som sagnet gør til en kæmpe og en heks, der forsøgte at slæbe Færøerne til Island. Bygden er også et af de steder, hvor der er fundet grave fra vikingetiden.

7Vestmanna-klinterne

Klippevæggene flere hundrede meter lodretBådtur typisk et par timerYngler her alkefugle, mallemukker og lunder

Fra Vestmanna på Streymoys vestkyst sejler udflugtsbåde ind langs fuglefjeldene, hvor klippevæggene rejser sig flere hundrede meter lodret op af havet. Bådene går ind i smalle sund og huler, og i sommerhalvåret yngler alkefugle, mallemukker og lunder i afsatserne. Turen tager typisk et par timer og er den nemmeste måde at se fuglefjeldene på uden at skulle vandre.

8Gjógv, Slættaratindur og Fossá

Kløften 200 m langSlættaratindur 880 mOpstigning et par timerFossá øernes højeste vandfald

Bygden Gjógv på Eysturoy har navn efter den 200 meter lange kløft, der løber ud i havet og fungerer som naturhavn – bådene blev tidligere hejst op på land herfra. Bygden er et af de bedste udgangspunkter for vandreture i nord.

Tæt ved ligger Slættaratindur, Færøernes højeste punkt på 880 meter. Opstigningen fra vejen mellem Eiði og Gjógv tager et par timer, og i klart vejr ses store dele af øgruppen fra toppen. På vestsiden af Streymoy falder Fossá i to trin ned mod vejen ved Haldarsvík og er øernes højeste vandfald.

9Nordøerne: Klaksvík, Kalsoy og Viðareiði

Klaksvík Færøernes næststørste byChristianskirkjan fra 1963På Kalsoy vandringen til Kallur fyrEnniberg 754 m

Klaksvík er Færøernes næststørste by og fiskerihovedstad, bygget omkring en dyb fjord mellem to bugter. Christianskirkjan fra 1963 er tegnet over det færøske langhus, og under loftet hænger en robåd til minde om omkomne fiskere. Byen har også øernes ældste bryggeri.

Herfra sejler færgen til Kalsoy, en lang, smal ø gennemboret af enkeltsporede tunneller. Vandringen ud til Kallur fyr på nordspidsen er blandt de mest kendte på Færøerne, og i Mikladalur står bronzestatuen af Kópakonan, sælkvinden fra det færøske sagn. Længst mod nord ligger Viðareiði med Enniberg, en af Europas højeste lodrette havklinter på 754 meter.

Færøerne med børn

Virker for de fleste bådtur, lunder og sorte strandeTórshavn svømmehal og museerKlippekanter sjældent hegnAlternativ Nólsoy og havnene

Bådturen til Vestmanna-klinterne, lunderne på Mykines og de sorte strande fungerer for de fleste aldre, mens Tórshavn har svømmehal, museer og korte gåture. Vandreture langs klippekanter er derimod ikke børneterræn – der er sjældent hegn, og kanterne er ofte overgroede. Nolsoy og havnene er gode alternativer på dage med lavt skydække.

Aktiviteter på Færøerne – bådture, fugle og kulturarv

Færgen til Nólsoy en halv time hver vejLunder på land midt maj til slut augustFra Sørvágur både til DrangarnirI Tórshavn Listasavn Føroya

Seværdighederne på Færøerne ligger for en stor dels vedkommende i vandkanten, og derfor er bådture den aktivitet, flest ender med at bruge en dag på. Klassikeren er sejladsen ind i Vestmanna-klinterne, hvor båden går helt ind i grotterne under fuglefjeldene. Fra Sørvágur sejler både ud til Drangarnir og Tindhólmur, fra Vestmanna og Tórshavn arrangeres havfiskeri og hvalsafari, og færgen til Nólsoy er den billigste bådtur på øerne — en halv time hver vej for prisen af en bybus.

Fuglelivet er den anden store grund til at tage af sted. Mykines er stedet, hvor man kommer tættest på lunderne, men også sulekolonien på Mykineshólmur, alkefjeldene ved Vestmanna og skråskærene på Nólsoy er blandt Nordatlantens vigtigste ynglepladser. Sæsonen er kort: lunderne er på land fra omkring midten af maj til slutningen af august.

Færøernes kulturarv er lettere at komme ind på end i de fleste lande. De sortmalede træhuse med græstørvstage på Tinganes og i Kirkjubøur er ikke museumsgenstande, men bygninger, der stadig bruges, og den færøske kædedans, som synges til kvad uden instrumenter, opføres stadig ved fester. Vil man have det ind i kufferten, er den strikkede uldtrøje det oplagte — færøsk uld er en industri, ikke en souvenir. I Tórshavn giver Listasavn Føroya og Føroya Fornminnissavn den samlede indgang til øernes kunst og historie.

Gratis oplevelser

Gratis bygder, kirker, Tinganes og SkansinBybusserne i Tórshavn gratisBetaling eller guide Trælanípa, Drangarnir, Kallur, Mykines

Det meste af det bedste koster ingenting: bygderne, kirkerne, kysterne, Tinganes, Skansin og de fleste vandreruter på offentlig jord. Bybusserne i Tórshavn er gratis. Vær opmærksom på, at en håndfuld af de mest kendte ruter – Trælanípa, Drangarnir, Kallur og stien på Mykines – går over privat jord, hvor lodsejerne opkræver betaling eller kræver guide.

Mad og lokale specialiteter

Skerpikjøt lufttørret lammekødRæst den halvtørrede udgaveMetode konservering uden saltHeimablídni middag i private hjem

Det færøske køkken bygger på fisk, lam og konservering uden salt. Skerpikjøt er lammekød, der har hængt til tørre i en luftgennemblæst træskur i månedsvis, og ræst er den mildere, halvtørrede udgave. Begge dele er en tilvænning. Tørret fisk, laks og fjeldlam går igen på restauranterne i Tórshavn, som har fået et ry langt ud over øernes størrelse. Det mest særegne måltid er heimablídni – hjemmegæstfrihed, hvor man spiser i private hjem efter bestilling.

Sådan kommer du til og rundt på Færøerne

Fly Atlantic Airways til VágarFærge fra Hirtshals med bilStreymoy-Eysturoy-tunnelen 2020Verdens første rundkørsel under havet

Atlantic Airways flyver til Vágar Lufthavn, som briterne anlagde under besættelsen, og Smyril Lines færge sejler fra Hirtshals med bil. Undersøiske tunneller forbinder Vágar, Streymoy, Eysturoy, Nordøerne og Sandoy – tunnelen mellem Streymoy og Eysturoy fra 2020 har verdens første rundkørsel under havet. Der køres i højre side som herhjemme, men flere af de ældre bjergtunneller er enkeltsporede med vigepladser, og får går løse på vejene. Bil er den frieste løsning; bygdebusser, færger og en billig helikopterrute dækker resten.

Hvornår skal man tage af sted

Lysest og travlest jun-augRoligst maj og sepÓlavsøka slutningen af juliVejret oceanisk og omskifteligt

Juni til august giver de lyseste aftener, åbne færgeruter til Mykines og lunder i skrænterne, men også flest tilrejsende. Maj og september er roligere og stadig farbare. Vejret er oceanisk og mildt året rundt – sjældent varmt, ofte tåget og altid omskifteligt. Slutningen af juli er Ólavsøka, den færøske nationaldag med kaproning og kædedans i Tórshavn.

Sikkerhed i det færøske landskab

Uden for EU og SchengenDet blå sygesikringskort gælder ikkeFærøsk krone følger den danske 1:1Hold øje med tidevandet ved Saksun

Naturen er ufarlig at se på og alvorlig at gå i. Tågen kan lukke et fjeld på minutter, klippekanter er græsklædte helt ud, og der er langt til hjælp. Følg markerede ruter, sig til hvor du går, og medbring vind- og vandtæt tøj selv i juli. Ved lagunen i Saksun og på strandene skal tidevandet holdes øje med. Færøerne står uden for EU og Schengen, så det blå EU-sygesikringskort gælder ikke – tjek rejseforsikringen, og tag billed-id med, selvom Norden har pasfrihed. Færøsk krone følger den danske krone en til en, og danske sedler tages overalt.

Forslag til ruter

Tre ruter, der dækker øerne fra hver sin vinkel:

1 dag i bil

Vágar på én dag

Gásadalur og Múlafossur om formiddagen, vandringen til Trælanípa ved Sørvágsvatn efter frokost, kysten ved Bøur med udsigt til Tindhólmur til sidst.

1 dag uden bil ud over transporten til Kirkjubøur

Tórshavn og syd

Tinganes og Skansin i havnen, Kirkjubøur med katedralruinen og røgstuen om eftermiddagen, aftensmad i byen.

Fem dage i alt. Dag 1 Vágar, dag 2 Tórshavn og Kirkjubøur, dag 3 Saksun, Tjørnuvík og Gjógv, dag 4 Klaksvík og Kalsoy, dag 5 Mykines eller Vestmanna-klinterne som reservedag, hvis vejret spolerer en af de andre. Varighed: 5 dage. Kombineres let med Island på samme rejse.

Oversigt over seværdigheder

Seværdighed Børnevenlig Handicapvenlig Spisemuligheder
Gásadalur og Múlafossur Ja – kort gåtur fra parkeringen Delvist – grusstier og klippekant Café i bygden om sommeren
Sørvágsvatn og Trælanípa Ja – større børn Nej – to timers vandring Nej
Mykines Nej – lang tur og stejlt terræn Nej Café i bygden
Tinganes og Tórshavns gamle bydel Ja Delvist – brostens- og klippegader Mange restauranter
Skansin Ja Delvist – trapper op til volden I byen
Kirkjubøur Ja Delvist – ujævnt terræn Café
Saksun Ja Nej – markstier og tidevand Nej
Tjørnuvík Ja – sort sandstrand Delvist Kiosk om sommeren
Vestmanna-klinterne Ja – bådtur Ja – på båden Let forplejning ombord
Gjógv og Slættaratindur Ja i bygden, nej på toppen Nej Spisested i bygden
Klaksvík og Kalsoy Ja i byen, nej på fyrvandringen Delvist – byen ja, øen nej Restauranter i Klaksvík

Ofte stillede spørgsmål om seværdigheder på Færøerne

Hvad bør man se på Færøerne?

Gásadalur med vandfaldet Múlafossur, udsigten fra Trælanípa over Sørvágsvatn, Tinganes i Tórshavn, katedralruinen i Kirkjubøur og bygderne Saksun og Tjørnuvík. Har man en dag mere, tages Mykines eller bådturen til Vestmanna-klinterne med.

Hvor mange dage skal man være på Færøerne?

Fire til fem dage rækker til Vágar, Tórshavn, de nordlige bygder og en enkelt ø-tur. Læg gerne en ekstra dag ind som buffer, for færger og helikopter aflyses jævnligt på grund af vind og tåge.

Hvor er der smukkest på Færøerne?

De fleste peger på Gásadalur på Vágar og Saksun på Streymoy. Kysten ved Bøur med Tindhólmur, nordspidsen af Kalsoy ved Kallur fyr og kløften i Gjógv er lige så stærke og har færre besøgende.

Hvad er Færøerne mest kendt for?

Fuglefjeldene og lunderne, de græstækkede huse, uldtøjet og den dramatiske kombination af fjeld og hav. Dertil kommer fodboldlandsholdet, det færøske sprog og et vejr, der kan give fire årstider på én dag.

Hvornår er den bedste tid at besøge Færøerne?

Juni til august, hvor det er lyst næsten hele døgnet, færgerne til Mykines sejler, og lunderne er i land. Maj og september har færre mennesker og stadig farbare ruter, mens vinteren er mørk, blæsende og med lukkede attraktioner.

Skal man leje bil på Færøerne?

Ja, hvis du vil nå bygderne i eget tempo. Tunneller under havet forbinder de største øer, og afstandene er korte. Uden bil kan man klare Tórshavn, Kirkjubøur og enkelte udflugter med bygdebusser, færger og helikopter, men det kræver planlægning efter køreplaner.

Om denne guide

Denne guide er skrevet af Laust Kehlet ud fra research om Færøernes seværdigheder, historie og praktiske forhold.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Rejs videre

Læs også

Hvad skal man se på vancouver island

Hvad skal man se på Vancouver Island

Vancouver Island er en af Canadas mest fascinerende destinationer, hvor dramatisk natur møder charmerende byer og unik wildlife. Øen, der ligger ud for Canadas vestkyst

Hvad skal man se på koh yao yai

Hvad skal man se på Koh Yao Yai

Koh Yao Yai er en af Thailands bedst bevarede hemmeligheder – en ø hvor tiden tilsyneladende står stille, og det autentiske thailandske øsamfund stadig blomstrer.

Hvad skal man se på ægina

Hvad skal man se på Ægina

Ægina er en perle i Saroniske bugten, der lokker med charme, historie og autenticitet. Kun en times færgetur fra Piræus ligger denne græske ø, der

Hvad skal man se på capri

Hvad skal man se på Capri

Capri er en lille ø i Middelhavet ud for Italiens Amalfiskykst, der har tiltrukket besøgende i årtusinder med sin dramatiske skønhed og eksklusive charme. Øen